Ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharcról Balatonakarattyán, a Magyar Honvédség Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban (MH RKKK). A rendezvényen részt vettek az alakulattal együttműködésben álló települések és szervezetek képviselői is, az ünnepi műsort pedig a Balatonkenesei Pilinszky János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai adták.
"A szabadságharcoknak mindig megvolt a hozadéka." - emelte ki Szentkuti Károly történész az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ ünnepi állománygyűlésén. "S azt gondolom, hogy az ’56-os szabadságharcnak is megvolt a hatása. A magyarok megtanulták, hogy reálisan nézzék saját helyzetüket, a szovjetek pedig azt, hogy a magyarokat nem lehet büntetlenül szolgaságba hajtani. Ez egy más nép, egy más tradíciókkal rendelkező ország, itt nem lehet a szabadságot, a függetlenséget oly módon megszüntetni, eltörölni, mint az oroszoknál. Az 56-os szabadságharc tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy nem bukott el, hanem a Rákóczi-szabadságharchoz, az 1848-49-es forradalom és szabadságharchoz hasonlóan egy emberarcú hatalomgyakorlást vívott ki. Azt gondolom, hogy a Kádár-korszak második fele, amit „gulyáskommunizmus”-nak vagy egy magyar modellnek nevezhetünk, szerintem egy viszonylagos jólét, viszonylagos nyugalom köszöntött be a 70-es, 80-as évek közepén, és ez annak is volt köszönhető, hogy 56-ban a forradalmárok megmutatták, mire képes a magyar nép” – hangsúlyozta Szentkuti Károly.
Az ünnepség a forradalom kitöréséhez vezető okok, a hatvan évvel ezelőtti események és a következmények áttekintése után az elismerések átadásával folytatódott, melyeket Piros Ottó ezredes, az MH RKKK parancsnoka adott át a beosztásukban kiemelkedő munkát végző katonáknak és közalkalmazottaknak. Az állománygyűlés a Balatonkenesei Pilinszky János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak ünnepi műsorával zárult.